Dnes je pátek 20. 10., svátek má Vendelín, zítra Brigita.

Schola sv. Petra a Pavla v Říčanech

V současné době má sbor 17 členů – 10 dětí a 7 dospělých. Svým netypickým složením a velkou věkovou hranicí zpěváků (7–56 let) ho nelze zařadit do konkrétní kategorie. Je z části dětským a současně smíšeným sborem. V ostrovačické farnosti působí od září 1993 a v letošním roce oslavil své 15. narozeniny.

 

Schola prošla několika změnami: prvních sedm roků se v ní scházela mládež poměrně ve vysokém počtu 17 až 23 členů. Mladé zpěváky vystřídala malá děvčata předškolního a školního věku a zpívala pod názvem Světlušky. K dětem se po třech letech přidali rodiče a v této podobě působí schola dodnes s původním názvem podle patronů říčanského kostela.

 

Věnuje se především liturgické a duchovní hudbě, jednohlasým i vícehlasým písním v oblasti klasické hudby i křesťanského folku. Kromě církevních slavností a svátků zpívá při dětské mši (druhý čtvrtek v měsíci), účastní se přehlídky nazvané Setkání chrámových sborů dětí a mládeže v Brně, hostuje v okolních farnostech či účinkuje na příležitostných akcích.

 

Sbor pravidelně zkouší jedenkrát týdně ve středu v 18 hodin v kostele, v zimním období v domácím prostředí. Podle potřeby probíhají dělené zkoušky zvlášť pro děti a dospělé.

 

Při příležitosti 15. výročí scholy je třeba vzpomenout na zásluhy bývalého kněze Mons. Bedřicha Provazníka, který stál u zrodu scholy a po 13 let pečoval o její růst. Jeho nevšední zájem o sbor, nadšení, vděčnost i věnovaný čas byly velkou oporou a povzbuzením pro zpěváky.

 

Před rokem vítala schola svým zpěvem nového kněze naší farnosti P. Ludvíka Bradáče. Má-li schola dobře plnit své poslání, je hlavním předpokladem zpěváků kladný vztah k hudbě a víra. Jen tak může stále zaznívat radostný zpěv díků a chval.

 

Schola sv. Petra a Pavla

Dagmar Ryšánková, vedoucí sboru

 

Vytisknout tuto stránku

Anketa

Uvítali byste, kdybychom Vám odváželi papír a plast přímo od domu?