Josef Kleveta – vzpomínka na mého otce

Jan Kleveta

Narodil se 18.3.1911, tedy ještě za Rakouska-Uherska, před první světovou válkou, která začala v roce 1914. Byla bída o vše, o jídlo i oblečení a tak v zimě utíkal do školy i bosý. Ve čtrnácti letech ho dali rodiče učit pekařem k Žaloudkům do Ostrovačic. Rovněž tam měl těžké mládí. Na vojnu šel do Mukačeva na Podkarpatskou Rus, kde byl vrchním kuchařem. Po návratu z vojny se oženil. Byla světová hospodářská krize, byl nezaměstnaný. Kopal studny, bral každou práci, aby uživil rodinu. Josef Kleveta Pak se dostal do dolů ve Zbýšově, kde pracoval jako horník. Horníci z Říčan, ale i z Domašova, chodili do práce ve Zbýšově ještě po druhé světové válce pěšky. Frontu a válečné události v Říčanech (26.4.–9.5.1945) jsme přežili v zemljance, kterou otec s kamarády vykopal ve stráni zahrady u Vorsů (Bednářovi č. 160), tedy na Němci obsazené polovině Říčan. Pro obnovu válkou zničené rodné obce, ale i v létech následujících, odpracoval na různých akcích každoročně mnoho hodin. Za obětavou práci v dolech obdržel od prezidenta republiky vysoké vyznamenání. Do roku 1940 bydlela naše rodina na Chmelníku, pak koupili rodiče domek na Jihlavské 113. Josef Kleveta, zbrojíř Domek neměl studnu, dokonce ani elektřinu. V roce 1952 jsme začali s přístavbou, ale přišla měnová reforma v roce 1953 a peníze našetřené na stavbu padly.

Nikdy nebyl v žádné politické straně, avšak ve Sboru dobrovolných hasičů byl od svých čtrnácti roků celkem 50 let, byl zbrojíř a dlouholetý předseda.

Josef Kleveta, 'samaritán'

Rovněž u Červeného kříže dlouhá léta aktivně zachraňoval zdraví i životy při častých autohaváriích pod kopcem, kde bydlel. Byl také členem Sokola; každou neděli v sezoně doprovázel naše fotbalisty s lékárničkou na rameni a ošetřoval zranění.

Ve svých 45 letech udělal otec zkoušky z „Myslivosti“ a tomuto koníčku propadl tělem i duší. Vše dělal víc než poctivě a pracoval pro zvěř i přírodu každou volnou chvíli. Vysázel okolo Říčan tisíce stromků i keřů: stráň u Myslivci, první zleva Josef Kleveta rybníka (tu sázel 2x, poprvé děti podpálily trávu a shořely i stromky), Remíz, Hupačky, Novákova zmola, U Vrbiček, Vávrovka… Po Říčanech, kde bylo místo, dával břízy – Příční ulice, okolo hřiště a rybníka topoly. Dlouhá léta byl předsedou myslivců.

Pro svou dobráckou povahu byl u lidí moc oblíbený. Za dobré slovo udělal a pomohl každému. Jeho zvláštním znamením byl čibuk, se kterým chodil i spát, alkohol zásadně nepil a netančil. Svůj pracovitý a pro každého obětavý život skončil po těžké nemoci ve svých 64 letech; v mnohém mi byl vzorem.

Dík táto!

Syn Joza, dcery Eliška a Lída


Článek byl publikován 2.03.2008 , poslední změna 4.03.2011