Dnes je sobota 14. 12., svátek má Lýdie, zítra Radan/Radana.

Pověsti o Říčanské tvrzi

Jako ke všem hradům i k naší tvrzi váží se strašidelné pověsti.

 

,,Na zámečku'' prý za starých časů o dvanácté hodině v noci jezdíval z jedné strany na druhou černý kočár tažený párem černých psů s ohnivými jazyky. Na Velikonoce v pašijové dny sem chodívali lidé hledat poklady, ale bývali prý pokaždé prohnáni jakýmsi strašlivým zvířetem.

 

Jedna žena byla „Na zámečku“ v noci na trávě. Před půlnocí se strhl podivný šramot a zdvihl se veliký vítr. Žena hrůzou se schovala pod smrček a čekala se strachem, co se bude dít. V tom podle ní přeběhl černý veliký pes s ohnivýma očima. Celá zrudla, ani nedýchala. Naštěstí ponocný v Říčanech odtroubil půlnoc a ona, sotva dechu popadajíc utíkala domů.

 

Jeden pacholek ze mlýna byl hrozně zvědavý a vypravil se proto v noci do lesa ,,Na zámeček'', aby se podíval, jak strašidlo vypadá. Vrátil se až k ránu celý dolekán a do své smrti nepověděl, co viděl.

 

Jiný zvědavec byl pak potrestán tak, že každé noci upadal v třeštění a stále viděl černého psa s červenýma očima a ohnivým jazykem. Od strašidla ho vysvobodil až ostrovačický kněz zaříkáním a kropením svěcenou vodou.

 

Jedné ženě za trest do rána otekl jazyk za to, že se smála, když kdosi vykládal, jak ho „Na zámečku“ poděsil černý pes.

 

Místo, kde tvrz stála, naleznete ZDE.

 

Vytisknout tuto stránku

Anketa

Co byste řekli na zrušení většiny kontejnerů na papír a plast. Máme sběrný dvůr a oba druhy odpadu odvážíme přímo od domů.

Kalendář akcí

Říčanské Vánoce, 20. 12. 2019, Říčany

Vánoční koncert
Místo konání: Kulturní dům


Veřejné bruslení jen pro Říčaňáky ve Velké Bíteši, 26. 12. 2019 v 09.30, Říčany

Od 9:30 do 12 hodin, vstup zdarma, na části hřiště hokej pro děti i dospělé...
Místo konání: zimní stadion Velká Bíteš


Vdavky princezny Katky, 30. 12. 2019 v 18.00, Říčany

Pohádka o tom, jak také můžou vypadat vdavky jediné královské dcery. Přítomna bude živá kapela a po skončení na Vás bude čekat drobné občerstvení. Pod 12 let na zodpovědnost rodičů.
Místo konání: KD Říčany


Mikroregiony

Svazek obcí Panství hradu Veveří Mikroregion Kahan
HC Kometa
Svazek obcí Říčany - Ostrovačice